Chcesz płacić mniej za ogrzewanie? Pomyśl o dobrej izolacji stropodachu

Chcesz płacić mniej za ogrzewanie? Pomyśl o dobrej izolacji stropodachu

Błędne wykonanie stropodachu może powodować straty ciepła od 10 do 25%. Dlatego też izolacja tego elementu konstrukcyjnego budynku jest tak ważna dla osób chcących w jak największym stopniu ograniczyć wysokość rachunków za ogrzewanie.

Źle wykonana izolacja dachu płaskiego powoduje penetrację wody, a co za tym idzie wilgoci, do części pod ociepleniem. Problem ten jest bardzo poważny, gdyż stosując hydroizolację stropodachu oraz paraizolację nie mamy możliwości, aby wilgoć ta samoistnie się uwolniła. Dlatego też, dość szybko zawilgocenie może pojawić się na ścianach niższej kondygnacji. Wiąże się to ze znacznymi kosztami remontów oraz zwiększonymi opłatami za ogrzewanie, ze względu na straty ciepła.

 

cc0c5f279e536e5b7787e2dfbe4b49b4.jpg

Rys. 1 Najczęściej pojawiające się błędy przy wykonaniu dachu płaskiego - tradycyjnego

 

de86de03681d6cec92f73bc7a72cfb54.jpg

Rys. 2 Najczęściej pojawiające się błędy przy wykonaniu stropodachu odwróconego-zielonego

 

Rozpoczynasz budowę lub przebudowę domu? Chcesz wiedzieć jak powinna być właściwie wykonana izolacja najważniejszych elementów konstrukcyjnych? Chcesz policzyć na kalkulatorze ile możesz zyskać? Odwiedź portal Oszczędny dom - www.oszczednydom.pl

5 najważniejszych zasad przy wykonywaniu dachu płaskiego:


1. Wszelkie prace powinny być wykonywane w okresie suchym. Zabrania się wykonywania jakichkolwiek prac podczas deszczu (chyba ze przy specjalnym zabezpieczeniu) a ponadto w okresie wzmożonej wilgotności i w niskich temperaturach – na elementach zimnych może pojawić się oszronienie, a sztuczne osuszanie usunie tylko wilgoć powierzchniową. Ponadto nie wolno dopuścić do zamknięcia jakiejkolwiek wody technologicznej – od strony pomieszczenia nie można dopuścić do penetracji wilgoci do warstw wewnętrznych, a od strony zewnętrznej do penetracji wody pochodzącej z opadów.


2. Wszelkie prace izolacyjne muszą być wykonane zgodnie z instrukcją techniczną produktu i w sposób ciągły. Aby właściwie wykonać hydroizolację należy zapoznać się ze specyfikacją produktu oraz właściwym sposobem ich montażu.


3. Należy zapewnić właściwe odprowadzenie ewentualnej wody powstałej z drobnych błędów wykonawczych w każdej warstwie, poprzez zastosowanie spadków na warstwach, przekładek drenażowych, itp. Zaleca się aby wszystkie warstwy zostały wykonane zgodnie z przebadanym i sprawdzonym systemem wykonywania stropodachów bez wprowadzania własnych innowacji i redukcji.


4. Izolacja termiczna powinna zostać dobrana tak, aby przenieść dodatkowe obciążenia pionowe – warstwy hydroizolacyjne, śnieg itp. – najlepiej do tego celu nadają się styropiany XPS.


5. Aby izolacja termiczna spełniała swoją funkcję musi zostać połączona z każdej strony z izolacją ścian.

Najważniejsze zasady wykonywania prac oraz ich opis i porady ekspertów można znaleźć na portalu www.oszczednydom.pl. Osoby planujące budowę domu znajdą w nim również wizualizacje 3D elementów konstrukcyjnych, zestawienie błędnych i prawidłowych rozwiązań oraz nowatorski kalkulator do obliczeń energetycznych, i związanych z nimi finansowych aspektów eksploatacyjnych budynków. 

 

c5f607b6eb78554852400a988742e565.jpg