Czy wiesz jak prawidło osadzić okna w swoim domu?

Czy wiesz jak prawidło osadzić okna w swoim domu?

Dlaczego tak ważne jest, aby prawidłowo osadzić stolarkę okienną w budynku? Przez okna z domu ucieka zwykle od 15 do 25% dostarczanej energii cieplnej, a w przypadku ich złego stanu, straty ciepła mogą być jeszcze większe.

Opisany poniżej sposób montażu jest dla wielu wykonawców nowatorski, ale dzięki zastosowaniu go uniknie się poważnych konsekwencji (np. pojawienia się zawilgoceń i wykwitów pleśni) oraz uzyska oszczędności eksploatacyjne (np. zmniejszenie kosztów, wydłużenie okresu eksploatacji pomiędzy remontami).

Współczesne rozwiązania energooszczędne dla budownictwa wymagają nie tylko wysokiej izolacyjności poszczególnych elementów obudowy budynku ale również szczególnej uwagi w rozwiązaniach poszczególnych  węzłów.Warto więc samemu wiedzieć i przypomnieć naszym wykonawcom, że zgodnie z aktualnymi wymogami i standardami dla rozwiązań energooszczędnych:

     stolarka okienna powinna zostać zamocowana w warstwie termicznej
     od strony zewnętrznej wymagany jest montaż folii paraizolacyjnych, które poprawiają szczelność połączenia.

Podstawową zasadą prawidłowego wykonania takiegorozwiązania konstrukcyjnego (innego niż dotychczas stosowane)jest precyzja oraz właściwa kolejność działań przy realizacji (tab. 1). Połączenie stolarki okiennej z konstrukcją ściany powinno być połączeniem bardzo szczelnym bo już niewielki błąd powoduje tzw. wzmocnienie mostka termicznego (można to porównać do efektu dziurawego parasola, w którym jego mała nieszczelność może spowodować większy dyskomfort niż całkowity jego brak).

Usytuowanie stolarki okiennej (i drzwiowej) w warstwie termoizolacji nie jest rozwiązaniem tanim, gdyż wymaga zastosowania specjalnych systemowych wsporników, konsoli do mocowania okien (rys. 1). Jednak znaczny koszt wsporników zostanie zrekompensowany przez oszczędności eksploatacyjne (zmniejszenie kosztów, wydłużenie okresu eksploatacji pomiędzy remontami itp.). Największą zaletą takiego rozwiązania jest minimalizacja kontaktu środowiska zimnego z elementami konstrukcyjnymi budynku oraz uszczelnienie połączenia stolarki i warstwy termicznej dzięki czemu uniknie się zawilgoceń oraz wykwitów pleśni (rys. 2, 3.).

a36a30eb9ea11351ecbdf8f00f6f5c8b.jpg


Rys. 1. Sposób mocowania stolarki okiennej do ściany z betonu komórkowego

78fd2737cf7034eef2ed78b8b3b6b72b.jpg

Rys. 2. Zawilgocenie ściany spowodowane nieszczelnością połączenia między stolarką i murem oraz brakiem termoizolacji od strony zewnętrznej

56d9b202849e68a69b2cf5d0d25412f4.jpg

Rys. 3. Zawilgocenie ściany spowodowane nieszczelnością połączenia między stolarką i murem oraz brakiem termoizolacji od strony zewnętrznej

 

PRAWIDŁOWE ROZWIĄZANIE

9a7b47dce2e8fc5552281754d4255f44.jpg

 

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY

08b3c2973bd7ce8bd55b0b663364a0a4.jpg

Więcej informacji i wizualizacji 3D prawidłowych rozwiązań można znaleźć na portalu www.oszczednydom.pl. Osoby planujące budowę domu znajdą w nim również porady ekspertów budowlanych  oraz nowatorski kalkulator do obliczeń energetycznych i związanych z nimi finansowych aspektów eksploatacyjnych budynków.

Etap

Dobre praktyki

Uważaj na!

montaż stolarki w izolacji termicznej

dąż do całkowitej redukcji kontaktu stolarki i konstrukcji budynku

 

wykorzystaj specjalne elementy tzw. wsporniki które mocowane są obwodowo do ościeżnicy stolarki oraz do konstrukcji nośnej budynku (ścian, nadproży oraz stropu)

 

dobieraj wsporniki w zależności od typu, wielkości okna i rodzaju materiału konstrukcyjnego. (inne wsporniki będą w betonie tradycyjnym, a inne w ceramice porowatej)

 

przymocowanie taśm paraizolacyjnych od strony zewnętrznej do stolarki i ściany

poprowadź taśmę jednym ciągiem obwodowo po całej stolarce (maksymalna szczelność)

nie zaleca się rozcinania, dzielenia taśmy na odcinki pionowe i poziome

zaleca się wcześniejsze przećwiczenie tego działania przy użyciu zwykłej taśmie biurowej

doklejanie dodatkowego fragmentu w narożu - być może poprawia połączenie ale nie daje tej samej jakości dla likwidowania nieszczelności!

„opianowanie” stolarki

montażu izolacji zewnętrznej (Po związaniu pianki)

Opianuj stolarkę bardzo precyzyjnie przy użyciu pianek niskorozprężnych

nie dopuść do oderwania taśmy z któregokolwiek elementu

Wypełnij w całości szczelinę pomiędzy stolarką a taśmą

 

odpowiednio podetnij warstwę izolacyjną tak, by kształt podcięcia był odwzorowaniem krawędzi stolarki

 

pamiętaj o znacznej precyzji

 

Uzupełnienie nieszczelności wynikłych z pasowania płyt (po związaniu kleju mocującego płyty izolacyjne)

za pomocą pianki poliuretanowej

 

dopiero po tym przystąp do układania warstw elewacyjnych np. metodą BSO

 

od strony wewnętrznej usuń naddatki pianki taki, by nie usuwać jej głębiej niż lico stolarki

 

wykonanie szpalty okiennej

 

 

 

Szczegółowy opis kolejności prac przy osadzaniu stolarki okiennej można znaleźć na portalu Oszczędny dom.


Więcej informacji i wizualizacji 3D prawidłowych rozwiązań można znaleźć na portalu www.oszczednydom.pl. Osoby planujące budowę domu znajdą w nim również porady ekspertów budowlanych  oraz nowatorski kalkulator do obliczeń energetycznych i związanych z nimi finansowych aspektów eksploatacyjnych budynków.

 

2afe99397cfa04d8f5ec8688d6d5b7f6.jpg

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.