Dlaczego kolejność prac izolacyjnych przy łączeniu ściany zewnętrznej z dachem skośnym jest tak ważna?

Dlaczego kolejność prac izolacyjnych przy łączeniu ściany zewnętrznej z dachem skośnym jest tak ważna?

Ogrzewanie domu pochłania ok. 71% całej energii jaką zużywamy a przez nieocieplony dach ucieka 10 – 25 % dostarczonej energii. Straty te można ograniczyć stosując odpowiednią kolejność i sposób wykonywania prac.

Dobra izolacja może przynieść nie tylko większy komfort życia, ale i niższe rachunki za energię. Natomiast nieszczelna izolacja zwiększa poziom wilgotności, prowadząc do grzybów i pleśni, które są powodem licznych chorób, szczególnie wśród dzieci oraz może znacznie przyspieszyć remont Twojego domu.

Kolejność i jakość prac izolacyjnych

Kolejność i jakość prac izolacyjnych to dwie najistotniejsze kwestie, przy łączeniu ściany zewnętrznej z dachem skośnym. W pierwszej kolejności wykonujemy izolację ścian zewnętrznych, w taki sposób, aby elementy izolacyjne, np. płyty styropianowe, miały bezpośredni kontakt z wiatroizolacją. Pamiętajmy, że płyty nie mogą dotykać pokrycia, musi zostać zachowana przestrzeń wentylacyjna wytworzona pod pokryciem.

Kolejnym krokiem będzie ułożenie warstwy dociepleniowej (najczęściej wełny mineralnej, lub innego materiału), w taki sposób, aby nie powstała przerwa w ciągłości izolacji. Elementem sprawiającym pewne trudności z ociepleniem jest murłata - zamontowanie zbyt dużej ilości wełny spowoduje odpychanie płyt styropianowych podczas klejenia, a z kolei za mała ilość wełny, osłabienie termiczne węzła.

Zwróć szczególną uwagę na:

  • · Kolejność prac, pamiętając, że odwrócenie kolejności może spowodować trudności w uszczelnieniu obszaru za murłatą
  • · Staranne wykonanie. Niewłaściwe wykonanie prac kończy się poważnym remontem wewnętrznym lub rozbiórką pokrycia dachowego
  • · Sposób ułożenia wełny, zasada „na wcisk” przynosi odwrotny skutek niż bymożna się spodziewać.  Wełna bardzo dobrze izoluje, ale w stanie rozprężonym a nieściśniętym

 

b03ec5522927f0c8ed31edb3223a762f.jpg 

 

 

 

 

 

 

 


Zdj. 1. Wyraźne błędy wykonania izolacji dachu – ściana szczytowa styka się z pokryciem, murłata jest niedoizolowana (lewa strona dachu) oraz najprawdopodobniej brak jest prostopadłej warstwy wełny pod krokwiami.

 

 

8b1f6fb121974977ee613ee7f2ad3f10.jpg 

Zdj. 2. Efekty powyższego wykonania (Zdj. 1.) - podmurowanie ściany szczytowej pod pokrycie, zamurowanie murłaty przy ścianie szczytowej, za mała odległość krokwi zewnętrznej od ściany – izolacja zewnętrzna i wewnętrzna nie zostanie połączona.

 

Kolejność i sposób wykonywania prac na elementach wspornikowych

1. Ułożenie warstwy docieplenia zewnętrznego, po wcześniejszym wykonaniu stanu surowego budynku. W przypadku, kiedy prace te zostaną przesunięte na termin późniejszy zaleca się ułożenie obwodowo wokół całej konstrukcji dachu pasma izolacji o szerokości 50 cm, tak aby elementy przynajmniej w połowie wysokości były przyklejone do ściany.

2.  Ułożenie izolacji między krokwiami, za murłatą i pod krokwiami, po związaniu się kleju. Należy pamiętać, że stosując wełnę mineralną nie wolno doprowadzać do jej ściśnięcia, ale nie wolno także pozostawiać pustych przestrzeni powietrznych.

3. Wykonanie suchej zabudowy poddaszazgodnie z zaleceniami projektu technicznego.

4. Wykonanie izolacji termicznej na ścianach kolankowych. Krok ten jest zalecany według obecnych standardów budynków energooszczędnych. Korzyść jest podwójna: izolacja ściany, a ponadto redukcja poziomego styku technologicznego, połączenia tynku tradycyjnego na ścianie kolankowej i pionowej zabudowy (w tym miejscu zazwyczaj powstają zarysowania na skutek różnej pracy drewna i muru).  

5.  Podbicie dachu od strony dołu krokwi, po wcześniejszym wykonaniu docieplenia ścian zewnętrznych, lub izolacji pasmowej ścian. Niedopuszczalne jest wykonanie podbicia dachu przed wykonaniem termoizolacji, gdyż spowoduje to jej nieciągłość, a w konsekwencji znaczący mostek liniowy.

 

Pamiętaj, że

Zamiana kolejności wykonania prac izolacyjnych (najpierw wewnątrz, a potem na zewnątrz budynku)powoduje znaczne utrudnienie wykonawcze przy przyklejaniu styropianu. Wełna odpycha przyklejany styropian, a kiedy zostanie podcięta, może nie wypełnić dokładnie przestrzeni za murłatą.

 

Odłożenie docieplenia ścian na późniejszy termin i nie wykonanie przynajmniej obwodowej izolacji pasmowej powoduje swobodną penetrację ujemnych temperatur. Ponadto strefa ta jest znacznie narażona na agresję gryzoni – np. kun.

 

Niebezpieczne konsekwencje

Pamiętaj, że źle wyizolowany dach, przynosi największe straty energiispośród wszystkich elementów budynku. Niestaranne wykonanie, lub zła kolejność wykonania izolacji, powodują ogromne straty ciepła. Innymi skutkamizłej izolacji mogą być wyraźne przebarwienia na elementach wykończeniowych, w miejscach występowania konstrukcji wsporczej dla płyt, lub konstrukcji dachu. Powoduje to nie tylko obniżenie walorów estetycznych budynku, aletakże przyspieszenie prac konserwatorskich. W szczególnych przypadkach, przy złej izolacji, może nastąpić lokalne przemarzanie, które prowadzi do zawilgocenia, zagrzybienia i destrukcji elementów wykończeniowych (elementy drewniane poddasza są bardzo wrażliwe na wilgoć i w większości przypadków po zawilgoceniu wymagają wymiany).

Szczegółowy opis kolejności prac przy łączeniu ściany zewnętrznej z dachem skośnymbudynku można znaleźć na portalu Oszczędny dom; www.oszczednydom.pl 

 

42b5ea633cd0052ac6129fa09eecf465.jpgDofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.