Dobry taras od zaraz!

Dobry taras od zaraz!

Dobry taras może być prawdziwą ozdobą domu oraz miejscem do wypoczynku na świeżym powietrzu w letnie dni. Może być także zmorą domowników, powodującą wysokie rachunki za ogrzewanie. Eksperci portalu Oszczędny Dom radzą jakich błędów należy unikać na etapie budowy domu oraz czym się kierować przy kupnie mieszkania lub domu.

Rozpoczynasz budowę domu lub przebudowę? Chcesz wiedzieć, jakie błędy są najczęściej popełniane przy izolacji budynku? Jednym z najbardziej newralgicznych elementów konstrukcyjnych budynku, jest połączenie ściany fundamentowej ze ścianą zewnętrzną budynku i płytą trasu ziemnego tarasową w obszarze styku ściany i tarasu. Chcesz policzyć ile możesz zyskać, wykonując poprawnie taras? Użyj kalkulatora energetycznego na portalu Oszczędny Dom: www.oszczednydom.pl!

 

eeb1c7e9327882108990fd73f9012d70.jpg

 

Najważniejsze zasady przy wykonaniu tarasu:

1.    Prace izolacyjne ścian budynku należy przeprowadzić zgodnie z wytycznymi dla wykonywania połączenia ściany nadziemnej i podziemnej.


2.    Izolacja termiczna ścian budynku musi być ciągła i wykonana w pełnej grubości projektowej. Niedopuszczalne jest przerywanie lub pocienianie  izolacji np. w obszarze elementów wykończenia tarasu. Przy kostce jest to szczególnie trudne w obszarze wejścia do budynku. Bezpośrednio przy drzwiach należy przewidzieć inne rozwiązanie niż kostka.


3.    Nie można dopuścić do przebicia, wgniecenia,  uszkodzenia izolacji podczas wykonywania i zagęszczania warstw podbudowy. Wszelkie uszkodzenia powodują osłabienia termiczne warstwy izolacyjnej i powinny być uzupełnione lub wymienione, ale takim samym materiałem – niedopuszczalne jest szpachlowanie klejem. Dlatego w obszarze tarasu w gruncie i bezpośrednio nad nim należy stosować materiały twarde (styrodury). Układanie warstwy zbrojącej, siatki i kleju, nawet podwójnie na styropianie EPS, nie jest właściwe ze względu na znaczna podatność na odkształcenia zwykłego styropianu.


4.    Jeśli taras jest niezadaszony, to należy go tak ukształtować, żeby spadek był wyraźny od budynku. W przypadku kostki zalecane jest również wykonanie drenażu w warstwie filtracyjnej wzdłuż ściany budynku – zapobiegnie to stagnacji wody przy ścianie fundamentowej.


5.    Szczególnie przy budowaniu tarasów w budynkach niepodpiwniczonych należy wykonać dodatkowe poziome odcięcie termiczne części podziemnej zimnej (wykonane najczęściej z betonu monolitycznego lub elementów betonowych) od materiałów nadziemnych, ciepłych (ścian nadziemnych). Odcięcie to powinno występować na poziomie posadzki lub tuż nad gruntem i być umieszczane w ścianie na całej jej szerokości (grubości) i na całym obwodzie budynku. Zabieg ten pozwala ponadto połączyć izolację pionową ścian z izolacją poziomą pod posadzką w budynku tworząc i tym razem ciągłość izolacji.

Kupujesz mieszkanie lub dom? Zadaj odpowiednie pytanie deweloperowi!

Czy została wykonana izolacja oddzielająca taras od reszty budynku?

Wizualizacje poprawnych rozwiązań dostępne na stronie www.oszczednydom.pl.

 

ade241e6ab589175fa78743840e51ea7.jpg

 

Konsekwencje złego wykonania tarasu:
1.    Niewłaściwe  wykonanie oraz zła grubość, nieciągłość lub uszkodzenie izolacji, niewłaściwy spadek, brak warstwy filtracyjnej lub dopuszczenie do zastoiny wody przy budynku (brak drenażu), powoduje penetrację ujemnych temperatur i wilgoci do części pod ociepleniem, a co za tym idzie do wnętrz budynku. Proces ten może bardzo szybki jeśli błąd jest  duży, lub powolny gdy błąd jest nieznaczny. Niestety i jeden i drugi przypadek w konsekwencji prowadzi do powstawiania wykwitów wilgoci na ścianach wewnętrznych, powstawiania zarodników pleśni i grzybów, a w konsekwencji do przyspieszania i znacznego poszerzenia prac remontowo - naprawczych. Naprawy nie polegają wówczas na naprawie samej izolacji ale również na naprawie innych elementów uszkodzonych przez jej brak – w zakres tych prac może wchodzić np. osuszenie części budynku, naprawianie hydroizolacji przy niewłaściwym kołkowaniu, skucie tynku i odgrzybianie ściany przy zaawansowanym rozwoju korozji biologicznej.


2.    W obecnych standardach budynków energooszczędnych, istotne znaczenie ma również wkładka termiczna w ścianie na wysokości posadzki. Jej brak może powodować, że pojawia się wyraźna różnica temperatur przy ścianie w porównaniu do dalszej części podłogi – szczególnie jest to wyraźne przy podłodze zimnej np. z płytek. W obszarze wejścia do budynku, jeśli wejście jest małe  (pojedyncze drzwi), jest to mało odczuwalne, ale jeżeli w tym obszarze znajdują się przesuwne, lub szerokie schodzące do ziemi okna, to różnica temperatur jest bardzo odczuwalna.

 

650eda19eb0ca7624feab049e6525982.jpg