Prawidłowe wykonanie balkonu, czyli jak uniknąć strat ciepła przy budowie domu

Prawidłowe wykonanie balkonu, czyli jak uniknąć strat ciepła przy budowie domu

Często koncentrując się na walorach estetycznych i użytkowych balkonu zapominamy, że jest on mostkiem cieplnym, czyli jednym z najbardziej newralgicznych elementów konstrukcyjnych budynku. Przy jego złym wykonaniu po niedługim czasie niszczeje i powoduje duże straty ciepła.

 

da669daadbaf5f71fdc346b876f4796c.jpg

Najczęstsze błędy przy wykonaniu balkonu. [źródło]

Rozpoczynasz budowę domu lub przebudowę? Chcesz wiedzieć jak właściwie wykonać izolację najważniejszych elementów konstrukcyjnych? Chcesz policzyć ile możesz zyskać na kalkulatorze energetycznym? Odwiedź portal Oszczędny Dom: www.oszczednydom.pl!

 

Konsekwencje złego wykonania


Najważniejszą konsekwencją złego wykonania balkonu jest powstawanie mostka termicznego, a co za tym idzie straty ciepła – i wyższe rachunki za ogrzewanie. Bardzo częstym błędem wykonawców jest uszkodzenie wylewki, które spowodowane jest odwróconą kolejnością jej wykonania i złym ułożeniem warstwy izolacyjnej ściany. Niewłaściwe i niedokładne wykonanie wkładki termicznej do elementu wieńcowego powodują bardzo poważne konsekwencje termiczne. Mogą wiązać się one z obniżeniem temperatury w obszarze podłogi i nadproża niższej kondygnacji, a w konsekwencji  pojawieniem się zawilgocenia i wykwitów pleśni.

 

dd439d8339da8124f2cd8f6306bfca84.jpg

Błąd wykonania: warstwa wylewki układana na styropianie po wykonanym ociepleniu ścian – brak jednak wkładki w obszarze drzwi. [źródło]


O czym należy pamiętać przy wykonywaniu balkonu


Przy wykonywaniu balkonu należy pamiętać, że „pracuje” on w obszarze niskich temperatur i jednocześnie ma bezpośredni kontakt z częścią wewnętrzną budynku. Oznacza to, że przy jego nieprawidłowym wykonaniu narażamy się na znaczne straty ciepła, a ponadto na dyskomfort użytkowania - zimną podłogę. W obecnych standardach wykonania budynków energooszczędnych problem ten jest rozwiązywany poprzez wykorzystanie dodatkowych elementów, tzw. wkładek izolacyjnych. Rozdzielają one termicznie strop wewnętrzny i płytę balkonową. Ważną kwestią pozostaje właściwe rozwiązanie w obszarze drzwi balkonowych.

 

Aby prawidłowo wykonać ten element budowlany, należy kierować się trzema najważniejszymi zasadami przy projektowaniu:


→ Element izolacyjny musi zostać wprowadzony na etapie stanu surowego budynku – później nie jest to już możliwe.


→ Maksymalnie ograniczyć kontakt wszystkich warstw zewnętrznych z wewnętrznymi poprzez przekładki izolacyjne – dotyczy to zarówno warstw konstrukcyjnych jak i wykończeniowych.


→ Ważna jest kolejność wykonywanych czynności i warstw gdyż są one współzależne – nie da się wykonać poprawnie warstwy termoizolacyjnej po elementach wykończeniowych.

 

016ce7ec948f7864c4178960460a4304.jpg

Najważniejsze składowe węzła połączenia płyty balkonowej. [źródło]


Kupujesz mieszkanie lub dom? Zadaj odpowiednie pytanie deweloperowi! 


→ Czy została wykonana izolacja oddzielająca balkon od reszty budynku?


Wizualizacje poprawnych rozwiązań dostępne na stronie www.oszczednydom.pl.  

 

Porada eksperta: kolejność i sposób wykonywania prac na elementach wspornikowych.


1. Podczas wykonywania stropu budynku wprowadzić do elementów wieńcowych wkładki izolacyjne zgodnie z instrukcją ich montażu i zaleceniami producenta – nie należy wprowadzać żadnych własnych innowacji gdyż element ten jest bardzo ważny pod względem bezpieczeństwa konstrukcji.

2. Po wykonaniu stanu surowego budynku, w którym jest wkładka izolacyjna, należy ułożyć warstwy hydroizolacyjne płyty balkonowej zgodnie z zaleceniami PT, a dopiero potem warstwy izolacji termicznej. Jest to szczególnie ważne dla izolacji na ścianie, gdyż wywinięcie hydroizolacji na ścianę ocieploną spowoduje penetracje wody spływającej po ścianie pod tą warstwę, co może w konsekwencji skończyć się zamakaniem płyty balkonowej oraz uszkodzeniem wylewki. Hydroizolacja powinna być wykona w taki sposób aby zapewnić ukierunkowany spływ wody od budynku, a nie do budynku – w przypadku niewłaściwie wykonanej płyty balkonowej należy wykonać warstwę spadkową.

3. Po wykonaniu hydroizolacji mocuje się (przykleja) pionową warstwę termiczną na ścianie, a dopiero po tym można wykonać warstwę podkładu, wylewkę, ale w taki sposób aby woda, która znajdzie się pod spodem, miała możliwość spłynięcia po hydroizolacji. Dobrze jest aby wylewkę pod posadzkę na balkonie układać na macie drenażowej. Niedopuszczalne jest wykonanie najpierw wylewki, a potem ułożenie docieplenia nad warstwą wylewki – w tym przypadku warstwa betonowa ma bezpośredni kontakt ze ścianą.

4. Przy wykonywaniu wylewki w obszarze wejścia istotne jest aby maksymalnie ograniczyć kontakt betonu ze stolarką. Dlatego też zaleca się w bezpośrednim sąsiedztwie drzwi wprowadzenie ok. 20-30 cm odcinka styropianu ekstrudowanego (materiału twardego) i przymocowanie (przyklejenie) warstwy wykańczającej bezpośrednio do niego.

5. O ile jest to możliwe, samą stolarkę należy osadzić na materiale izolacyjnym w taki sposób aby zachować ciągłość izolacji termicznej z wnętrza na zewnątrz budynku – do zatopionego pasma styropianu ekstrudowanego.

6. Od strony wewnętrznej należy odizolować stolarkę od warstw wylewki poprzez systemową wkładkę izolacyjną o grubości ok. 1 cm. Nie dopuszcza się bezpośredniego połączenia warstwy wylewki i stolarki.

7. Dobrą praktyką jest również wykonanie niewielkiej grubości izolacji termicznej np. 3m na podniebieniu płyty i na jej powierzchni – pod wylewką wzdłuż ściany na odcinku ok. 0,5 m od ściany. Zabieg ten znacznie wydłuża drogę ujemnych temperatur i przedłuża izolacje niemniej jednak pogrubia płytę wspornikową.



6d4e994ef0de25df0c38cb74a3cf9bc0.jpg