Projekt użytkownika
GL 515 Ewa
  • STUDIO ATRIUM
  • GL 515 Ewa
  • pow. uzytk. 135,1 m2
zobacz kto buduje wg tego projektu

Profil użytkownika artlas

Wąska działka? Będzie łatwiej budować.

Poszukiwania działki

dzień budowy: 10

Od 7 lipca 2009 roku będą obowiązywać nowe przepisy w sprawie lokalizacji budynku na działce. Uchwalone 12 marca Rozporządzenie Ministra Infrastruktury liberalizuje dotychczasowe przepisy dotyczące "wąskiej działki". Rzecz dotyczy właścicieli działek, których szerokość nie przekracza 16 m. W takim przypadku inwestor będzie mógł usytuować ścianę budynku (bez otworów okiennych i drzwiowych) bezpośrednio przy granicy działki lub w odległości mniejszej niż:

4m w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy

3m w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy lecz nie mniejszej niż 1,5m, na działce budowlanej o szerokości do 16m.

Przepisy te obowiązują jednak tylko na terenach gdzie plan zagospodarowania przestrzennego albo decyzja o warunkach zabudowy nie stanowi inaczej.

Rozporządzenie liberalizuje także kwestie dotyczące dopuszczalnych minimalnych odległości od granicy działki do: okapów, gzymsów, balkonów lub daszków nad wejściem a także co do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylenia lub rampy. Odległość tych elementów od granicy działki nie może być mniejsza niż 1,5m.

Łatwiej także będzie usytuować na działce budynek gospodarczy lub garaż o długości mniejszej niż 5,5m i wysokości mniejszej niż 3m ponieważ przepisy zezwalają na wybudowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.

Pobieranie komentarzy

Proszę czekać...