Krok po kroku

Docieplenie ścian wełną mineralną - technologia i uwagi

Technologia wykonania docieplenia ścian zewnętrznych płytami z wełny mineralnej

9.1. System BOLIX M3system dociepleń Bolix na wełnie

System BOLIX M3 to zestaw wyrobów przeznaczonych do bezspoinowego docieplania ścian zewnętrznych budynków płytami z wełny mineralnej. Polega on na przymocowaniu do ścian płyt z wełny mineralnej, za pomocą kleju i łączników, wzmocnieniu ich warstwą zaprawy klejącej zbrojoną tkaniną szklaną i wykończeniu całości warstwą tynku silikatowego. System BOLIX M3 ze względu na swoją wyjątkową paroprzepuszczalność i trwałość jest szczególnie polecany do docieplania budynków nowo wznoszonych jak i już istniejących (w tym obiektów zabytkowych). Dzięki szerokiej palecie barw i różnorodnej fakturze tynków umożliwia wykonanie estetycznej i dekoracyjnej elewacji.

W skład zestawu materiałów systemu BOLIX M3 wchodzą:

Klej BOLIX ZW lub BOLIX WM do przyklejania płyt z wełny mineralnej;

Płyty z wełny mineralnej o zaburzonym układzie włókien, równoległym do powierzchni płyty (laminarnym) lub prostopadłym (wełna lamelowa);

Łączniki mechaniczne z trzpieniem stalowym /zgodnie z Projektem Technicznym/;

Klej BOLIX WM do wykonania warstwy zbrojonej siatką z włókna szklanego;

Siatka z włókna szklanego (o gramaturze min. 145 g/m2);

Preparat gruntujący BOLIX SG KOLOR pod tynki silikatowe (dopuszcza się stosowanie preparatu gruntującego BOLIX SG zgodnie z Kartą Techniczną produktu);

Preparat gruntujący BOLIX SIG KOLOR pod tynki silikonowe (dopuszcza się stosowanie preparatu gruntującego BOLIX SIG zgodnie z Kartą Techniczną produktu);

Cienkowarstwowe tynki silikatowe: BOLIX S1 KA, BOLIX S 1,5 KA, BOLIX S2 KA oraz BOLIX S2 R;

Cienkowarstwowe tynki silikonowe: BOLIX SIT 2,0 KA , BOLIX SIT 1,5 KA, BOLIX SIT 2 R;

Dodatkowe akcesoria systemowe (np. listwy startowe, narożniki ochronne, taśmy uszczelniające oraz inne materiały do wykończenia miejsc szczególnych elewacji) uwzględnione przez Projekt Techniczny. Systemy BOLIX M1 i BOLIX M3 można stosować zarówno na budynkach nowo wznoszonych jak i już istniejących. Oba systemy wyróżniają się wysoką przepuszczalnością pary wodnej i stanowią dobrą zewnętrzną izolację akustyczną budynków.

9.2.Technologia wykonania docieplenia ścian zewnętrznych w systemach BOLIX M1 i BOLIX M3

Sposób wykonania docieplenia w technologii bezspoinowego systemu ociepleń (BSO) przy użyciu płyt z wełny mineralnej i styropianu jest bardzo podobny. Dlatego też, omawiając systemy na wełnie mineralnej (BOLIX M1 i BOLIX M3), przedstawimy tylko różnice i rozbieżności między nimi, a systemami na styropianie (BOLIX i BOLIX S).

9.2.1. Prace przygotowawcze i przygotowanie podłoża

Prace przygotowawcze i roboty związane z przygotowaniem podłoża, odbywają się identycznie jak w przypadku systemów opartych na styropianie. Podłoże pod oba rodzaje systemów dociepleń (na styropianie i na wełnie mineralnej) musi spełniać te same wymagannia. Metoda mocowania płyt z wełny mineralnej powinna uwzględniać zastosowanie łączników rozprężnych i powinna być określona szczegółowo przez projektanta systemu docieplenia danego obiektu.

9.2.2. Przyklejenie i zamocowanie płyt z wełny mineralnej do podłoża

Płyty należy przyklejać w układzie poziomym dłuższych krawędzi, z zachowaniem mijankowego układu spoin pionowych. Na ścianach z prefabrykatów, płyty termoizolacji należy rozmieszczać w ten sposób aby ich styki nie pokrywały się ze złączami płyt prefabrykowanych. Pomiędzy przyklejaniem do podłoża płyt z wełny mineralnej, a przyklejaniem płyt ze styropianu występują określone różnice. Do przyklejenia płyt z wełny mineralnej stosuje się zaprawę klejącą BOLIX ZW lub BOLIX WM. Przy czym, aby zwiększyć przyczepność zaprawy do wełny mineralnej, miejsca, w których zostanie ona nałożona na płytę szpachlujemy wcześniej cienką warstwą tejże zaprawy. Wyróżniamy dwa rodzaje płyt z wełny mineralnej, stosowane do docieplania ścian zewnętrznych budynków. Płyty z wełny mineralnej o zaburzonym układzie włókien, równoległym do powierzchni płyty (laminarnym) i płyty z wełny mineralnej o prostopadłym układzie włókien do powierzchni płyty (wełna lamelowa).

Przyklejenie fasadowych płyt z wełny mineralnej o zaburzonym i równoległym (laminarnym) układzie włókien:

W celu prawidłowego przyklejenia wełny mineralnej należy zawsze bezpośrednio przed nałożeniem właściwej ilości kleju na płytę wykonać warstwę stykową poprzez przeszpachlowanie /przetarcie/ płyty /od strony przyklejanej/ cienką warstwa kleju w miejscach gdzie będzie nakładana zaprawa. Następnie nałożyć klej na przygotowane miejsca (techniką ,,mokre na mokre") pasmami o szerokości 3-6 cm przy obwodzie płyty w odległości ok. 3 cm od jej krawędzi. Na pozostałej powierzchni płyty nałożyć równomiernie 8-10 placków kleju o średnicy ok. 8-12 cm. Prawidłowo nałożona zaprawa klejąca powinna zapewnić min. 40% efektywnej powierzchni przyklejenia płyty do podłoża, a grubość warstwy kleju nie powinna przekraczać 10 mm. Po nałożeniu zaprawy płytę niezwłocznie przyłożyć do ściany, dosunąć do już przyklejonych płyt i docisnąć. Wełnę mineralną przyklejać do ściany w mijankowym układzie płyt.

UWAGA!

Po dostatecznym związaniu kleju (min. po 48 h), przyklejone płyty wymagają dodatkowego mocowania do podłoża odpowiednimi łącznikami mechanicznymi zgodnie z projektem.

Przyklejenie lamelowych płyt z wełny mineralnej:

W celu prawidłowego przyklejenia wełny mineralnej należy zawsze bezpośrednio przed nałożeniem właściwej ilości kleju na płytę wykonać warstwę stykową poprzez przeszpachlowanie /przetarcie/ całej powierzchni płyty (od strony przyklejanej) cienką warstwą kleju. Następnie na przetartą powierzchnię (techniką ,,mokre na mokre") nałożyć warstwę kleju przy pomocy pacy zębatej /o wym. zębów 10-12 mm/. Po nałożeniu zaprawy płytę niezwłocznie przyłożyć do ściany, dosunąć do już przyklejonych płyt i docisnąć. Wełnę mineralną przyklejać do ściany w mijankowym układzie płyt.

UWAGA!

Po dostatecznym związaniu kleju (min. po 48 h), przyklejone płyty należy mocować do podłoża odpowiednimi łącznikami mechanicznymi zgodnie "z projektem (jeżeli projekt zakłada takie mocowanie)

Sposób mocowania mechanicznego płyt z wełny mineralnej do podłoża, powinien być ustalony indywidualnie dla każdego obiektu przez uprawnionego projektanta, na bazie gruntownych analiz i obliczeń. Projekt Techniczny wykonania docieplenia budynku powinien zawierać, szczegółowy opis sposobu realizacji mocowania mechanicznego, rodzaj łączników, ich ilość, rozmieszczenie i głębokość zakotwienia. Mocowanie mechaniczne płyt z wełny mineralnej do podłoża należy wykonać zgodnie z Projektem Technicznym.

Wskazówki wykonawcze:

Niedopuszczalne jest dociskanie przyklejonych płyt po raz drugi, ani korygowanie lica płyt po upływie kilkunastu minut od chwili ich przyklejenia. W przypadku niewłaściwego przyklejenia płyty należy ją oderwać, zebrać zaprawę klejącą ze ściany, po czym ponownie przeprowadzić proces przyklejania płyty. Ewentualnie powstałe nierówności i uskoki w miejscach połączeń płyt należy przeszlifować dużą pacą z grubym papierem ściernym. Proces szlifowania można przeprowadzić na płytach zamocowanych mechanicznie do podłoża dopiero po dostatecznym związaniu i stwardnieniu zaprawy klejącej. Podczas szlifowania należy stosować odzież ochronną oraz chronić oczy i drogi oddechowe. Przy montażu pierwszej warstwy docieplenia zaleca się stosowanie odpowiednich listew startowych. Ewentualnie powstałe szczeliny i ubytki w warstwie materiału termoizolacyjnego należy uzupełnić tym samym materiałem.

UWAGA!

Warto poświęcić więcej uwagi na równe i proste przyklejanie płyt ponieważ późniejsze ich wyrównywanie jest bardzo uciążliwe i pracochłonne.

9.2.3. Wykonanie warstwy zbrojonej siatką z włókna szklanego

Wskazówki ogólne

Technologia wykonania tej warstwy w systemach dociepleń na bazie wełny mineralnej i styropianu jest zbliżona, różni się ona tylko grubością i rodzajem zastosowanej zaprawy klejącej. W systemie opartym na wełnie mineralnej stosuje się zaprawę klejącą BOLIX WM. Większa grubość warstwy wzmacniającej (5-8 mm) wynika z bardziej chropowatej i niejednorodnej powierzchni płyt z wełny mineralnej.

Sposób wykonania warstwy zbrojonej

Do wykonania warstwy zbrojonej na zamocowanych płytach z wełny mineralnej można przystąpić nie wcześniej niż po min. 72h od ich przyklejenia. Warstwę zbrojoną wykonujemy przez nałożenie na zamocowane płyty ciągłej warstwy (o gr. ok. 5 mm) zaprawy klejącej BOLIX WM pasami pionowymi lub poziomymi na szerokość siatki zbrojącej i rozprowadzenie jej równomiernie pacą stalową z ząbkami (o wymiarach 10 x12 mm). Po nałożeniu zaprawy klejącej należy natychmiast wtopić w nią tkaninę szklaną tak, aby została ona równomiernie napięta i całkowicie zatopiona w zaprawie. Sąsiednie pasy siatki układać /w pionie i w poziomie/ na zakład nie mniejszy niż 10 cm. W przypadku pozostawienia nierówności na wyschniętą powierzchnię przyklejonej siatki nanieść drugą cienką warstwę zaprawy klejącej (o grubości ok. 1 mm) celem całkowitego wyrównania i wygładzenia jej powierzchni. Grubość warstwy zbrojonej powinna wynosić od 3 do 5 mm. Pozostałe zalecenia i wymogi są analogiczne jak dla warstwy zbrojonej na styropianie.

9.2.4. Wykonanie zewnętrznej wyprawy tynkarskiej

Wszystkie założenia i opisy dotyczące technologii wykonania cienkowarstwowej wyprawy tynkarskiej (mineralnej i silikatowej) zostały już wcześniej przytoczone przy omawianiu systemów na styropianie. Są one również aktualne dla systemów na wełnie mineralnej, ponieważ są to dokładnie te same zaprawy i masy tynkarskie.

żródło: instrukcja BOLIX Nr IB/01/2001

Zobacz także w serwisie mam-sklad.pl :

Złóż niezobowiązujące zapytanie grupie ponad 90 składów budowlanych

Rzeczywisty koszt budowy domu

Materiały budowlane - podział i poglądowe ceny

Dom energooszczędny