Krok po kroku

Gruz po remoncie – co z nim zrobić?

Po zakończeniu budowy lub remontu przychodzi czas na uporanie się z odpadami. Najprostszym rozwiązaniem będzie wynajem kontenerów  na wywóz gruzu, jednak to nie jedyny sposób, aby się go pozbyć. 

Gruz budowlany

Gruz możne posłużyć jako kruszywo do produkcji mieszanek betonowych - będzie doskonałym materiałem do wzmacniania konstrukcji żelbetonowych takich jak mosty i fundamenty, utwardzania oraz wyrównywania dróg, sprawdzi się również jako podsypka pod kostkę brukową. Z powodzeniem można wykorzystać go do budowy nowego budynku. Recykling gruzu pozwala na uzyskanie ekologicznego materiału wysokiej jakości i to w dodatku w bardzo przystępnej cenie. Taki proces przebiega w kilku etapach. W pierwszej kolejności gruz przepuszcza się przez przesiewacz mobilny, który usuwa z niego wszystkie zanieczyszczenia takie jak tworzywa sztuczne, drewno czy metal. Następny etap polega na skruszeniu materiału za pomocą specjalnej kruszarki szczękowej. Na końcu kruszywa są odpowiednio formowane – każdy rozmiar posiada inne zastosowanie. W wyniku recyklingu z gruzu pozostaje tylko 10 procent odpadów, które nie nadają się do ponownego wykorzystania. W ten sposób przekształcony gruz jest gotowy do sprzedaży. 

Gruz w ogrodzie

Wywóz gruzu jest dosyć kosztowny, za wynajem kontenera zapłacimy około 130 nawet do 2300 złotych, do tego trzeba jeszcze doliczyć opłatę pobieraną na wysypisku śmieci. Obecnie większość firm oferuje pomoc w wywożeniu odpadów, opróżnianiu starych strychów, piwnic oraz innych pomieszczeń, które wymagają sprzątania np. po remontach. To duża wygoda i oszczędność czasu. Jeżeli jednak ilość odpadów remontowo-budowlanych jest mała i wywóz gruzu w kontenerze się nie opłaca można wykorzystać go do stworzenia pięknego ogrodu. Ostre elementy betonu czy cegieł nie osuwają się, dlatego będą doskonały materiałem do budowy skarp, skalników, kaskad oraz tarasów. Dzięki zastosowaniu gruz wzniesienie będzie miało dobry drenaż, a gleba zyska dużo wapnia, dzięki czemu posadzone rośliny będą dobrze rosnąć. Wszystkie odpady takie jak kamienie, resztki żwiru i gruz można również spożytkować wykonując podbudowę dróg i ścieżek, szczególnie gdy mamy do czynienia z trudnym terenem gliniastym. 

Gruzu nie można po prostu wyrzucić do śmietnika. Każdy posiadacz odpadów remontowo-budowlanych ma obowiązek poddać je odzyskowi w miejscu ich powstania, a jeżeli z uzasadnionych przyczyn jest to niemożliwe, to należy przeprowadzić wywóz gruzu zgodnie z planami gospodarki  odpadami oraz wymaganiami ochrony środowiska. Składowanie gruzu nawet na wysypisku śmieci jest zabronione, jeżeli nie był on wcześniej poddany procesowi recyklingu. Właściciele terenów, na których magazynowany jest gruz budowlany może zostać ukarany mandatem nawet do 500 złotych. Kiedy jesteśmy bezradni i nie mamy pomysłu jak pozbyć się odpadów mamy prawo zwrócić się z prośbą o pomoc do Państwowego Gospodarstwa Komunalnego, które ma obowiązek rozwiązać nasz problem. 

Gruzu wprawdzie nie można przetrzymywać, jednak można go przetworzyć i wykorzystać albo po prostu sprzedać, nabywców nie brakuje szczególnie wśród inwestorów, którzy planują nowe przedsięwzięcia.