Krok po kroku

Korek jako materiał budowlany

Korek jest znakomitym materiałem budowlanym wykorzystywanym ze względu na swoje unikalne właściwości do produkcji różnego typu okładzin, w tym również do wykonania posadzek podłogowych.

Korek jest materiałem pięciokrotnie lżejszym od wody, jest nieprzepuszczalny dla cieczy i gazów, doskonale amortyzuje drgania i wygłusza pomieszczenia. Dzięki swojej budowie jest także znakomitym izolatorem termicznym o współczynniku przewodzenia ciepła równym 0,045 W/mK. Posiada dużą odporność na szkodliwe działanie wilgoci, grzybów i pleśni, można go więc stosować w takich pomieszczeniach jak łazienki czy kuchnie. Korek jest materiałem uniwersalnym, doskonale zastępującym zarówno ceramiczne płytki podłogowe, jak też drewniane parkiety i panele. Okładziny wykonane z korka mają właściwości antystatyczne, nie elektryzują się i nie gromadzi się na nich kurz, zatem podłoga z korka jest dobrym rozwiązaniem dla alergików. Korkowe wykładziny podłogowe są łatwe w montażu, trwałe i nie wymagają szczególnych zabiegów konserwacyjnych. Nawet silny nacisk nie pozostawia na nich śladów wgniecenia. Posadzki podłogowe z korka wykonuje się jako parkiety przyklejane do wylewki, lub jako pływające podłogi panelowe.

Parkiet korkowy składa się z kilku warstw prasowanego korka mielonego i dekoracyjnej warstwy z korka naturalnego lub forniru z różnych gatunków drewna. Wierzchnią warstwę parkietu zabezpiecza się lakierem, lub bardzo wytrzymałą folią winylową. Pomimo niewielkiej grubości nie przekraczającej 4 mm parkiety korkowe są bardzo trwałe i doskonale izolują pomieszczenie termicznie i akustycznie.

Z korka wykonuje się również panele podłogowe o wymiarach 90x18,5 cm i grubość 9 mm. Podobnie jak panele drewniane są to elementy wielowarstwowe. Od spodu występuje płyta MDF frezowana na krawędziach, pokryta okleiną drewnopodobną, folią, lub sprasowanym aglomeratem korkowym. Rdzeń paneli tworzy warstwa sprasowanego korka. Strona zewnętrzna pokryta jest dekoracyjnym korkiem lub naturalnym fornirem drewnianym, chronionym przed uszkodzeniem przezroczystą folią.

Montaż posadzki korkowej można wykonać samodzielnie. Posadzkę układa się na dokładnie wyrównanym, oczyszczonym i suchym podłożu. Parkiet przykleja się do podłoża za pomocą rozpuszczalnikowego kleju kontaktowego lub kleju wodorozcieńczalnego. Zasady montażu paneli korkowych są identyczne jak dla typowych paneli drewnianych. Pod płyty ze spodem z aglomeratu korkowego powinno się stosować folię paroprzepuszczalną. Nowoczesne panele korkowe łączy się ze sobą na specjalny zatrzask bez użycia kleju,. Pomieszczenia pokryte płytami korkowymi łatwo jest utrzymać w czystości. Płyty i panele foliowane, podobnie jak lakierowane wystarczy odkurzyć i przemyć wodą z dodatkiem łagodnych detergentów.

Z korka można również wykonać boazerie ścienne. Płyty boazeryjne wykonane są z aglomeratu pokrytego korkiem dekoracyjnym. Są zabezpieczone warstwą ochronną z naturalnego wosku lub akrylowymi, kolorowymi lakierami. Płyty boazeryjne dostępne w rozmiarze 30x60 cm mają grubość od 2 do 3 mm. Ściany można również pokryć tapetami korkowymi lub rolkami dekoracyjnymi. W tapetach cienka warstwa naturalnego korka naklejona jest na papier, w rolkach dekoracyjnych podłożem dla warstwy dekoracyjnej jest warstwa aglomeratu korkowego. Tapety mocuje się do ściany za pomocą kleju do tapet, mocowanie rolek dekoracyjnych wykonuje się za pomocą specjalnego kleju do korka.

Na rynku budowlanym występują również specjalne, korkowe płyty dźwiękochłonne Izofon w rozmiarze 50 x 50 cm i grubości 1 cm, które zamontowane na ścianach znakomicie wyciszają pomieszczenie i izolują od hałasów zewnętrznych.

Dr inż. Jerzy Madej