Krok po kroku

Ponadczasowy urok bieli

 

Moda na aranżację wnętrz zmienia się wraz z upływem czasu. Nowe trendy pojawiają się nawet kilka razy w roku. Dlaczego jednak modyfikować coś, co w swojej elegancji jest po prostu perfekcyjne? W każdym domu są elementy, które od lat dodają charakteru wszystkim pomieszczeniom. Należą do nich białe sufity, których ponadczasowy urok skutecznie opiera się wszelkim aranżacyjnym rewolucjom. Wystarczy renowacja powierzchni, aby przywrócić im piękny wygląd.

Sufity to stylowe zwieńczenie każdego pomieszczenia. Nie da się zasłonić ich meblami lub obrazami, dlatego zawsze można je oglądać dokładnie takimi, jakimi są – również, ze wszystkimi ewentualnymi niedoskonałościami. Te, wydawać by się mogło, niepozorne wycinki wnętrz, dodają im charakteru i atrakcyjnego wyglądu. Dlatego, przy remoncie, warto poświęcić sufitom równie dużo uwagi, co ścianom. Podpowiadamy, jak sprawić, aby cieszyły oko nienagannym wyglądem oraz dyskretną elegancją nieskazitelnej bieli.

Przygotuj sufit do zabiegów

Przystępując do renowacji sufitu, powinniśmy najpierw sprawdzić, w jakim jest stanie. Pomoże to uniknąć ewentualnych problemów w trakcie prac dekoracyjnych. Przeznaczona do malowania powierzchnia musi być sucha, wolna od kurzu i zanieczyszczeń oraz mocno związana. Wszystkie luźne, łuszczące się i słabo trzymające warstwy starych farb należy usunąć metalową szpachelką. W niektórych pomieszczaniach jak, np. kuchnia możemy spotkać się z trudnymi do usunięcia plamami z tłuszczu czy sadzy. Do ich zamalowania warto użyć specjalistycznej farby, która pomoże skutecznie odizolować szpecący problem oraz dodatkowo wzmocni podłoże. Jeśli zauważymy, że sufit zaatakowały grzyby lub pleśnie, po usunięciu źródła ich wystąpienia, zabezpieczmy go miejscowo odpowiednim preparatem. Powierzchni sufitu warto się przyjrzeć także pod kątem ewentualnych niedoskonałości w jego strukturze.

Do usuwania rys i pęknięć bardzo dobrze nadaje się, np. gotowa do użycia, elastyczna masa naprawcza ACRYL-PUTZ® FX23 FLEX. – Po uzupełnieniu wszelkich ubytków na suficie za pomocą masy naprawczej i pełnym jej przeschnięciu, należy wyrównać miejsca zaprawy za pomocą gładzi wykończeniowej i przeszlifować. Następnie tak przygotowany sufit trzeba zagruntować. Pomoże to związać luźne elementy podłoża oraz zwiększyć jego przyczepność. Dodatkowo zapewnimy w ten sposób prawidłowe, równomierne wysychanie nakładanej w dalszych etapach farby – radzi Krzysztof Kędzior, Główny Specjalista ds. Aplikacji i Szkoleń Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA. Dobrze jest pamiętać, że farby najlepiej prezentują się na gładkich powierzchniach. Dlatego jeśli nasz sufit nie jest specjalnie równy, możemy go wygładzić, stosując odpowiednią gładź szpachlową. Do wyboru mamy wersje sypkie, które musimy samodzielnie przygotować lub gotowe do użycia. Na sam koniec prac przygotowawczych, sufit warto pomalować jeszcze specjalnym podkładem gruntującym. Niweluje on różnice w fakturze i barwie podłoża oraz poprawia przyczepność farb nawierzchniowych.

Dobierz farbę do pomieszczenia

W każdym domu są mniej i bardziej eksploatowane pomieszczenia. Ze względu na ich różne przeznaczenie, farbę należy dobierać właśnie pod kątem wnętrza, w którym ma być stosowana. W kuchniach i łazienkach panuje zwykle zwiększona wilgotność powietrza. Może to sprzyjać rozwojowi grzybów i pleśni. Aby temu zapobiec, skorzystajmy ze specjalistycznych produktów, które pomogą ustabilizować ilość mikroorganizmów na ścianach, na bezpiecznym dla człowieka poziomie. Farba do wnętrz Śnieżka Kuchnia-Łazienka, została stworzona w oparciu o innowacyjną technologię SILVER FORMULA i zawiera czyste srebro. – Dodatek srebra sprawia, że tak długo, jak długo pozostaje na ścianie, farba działa biobójczo. Innymi słowy, zwalcza szkodliwe dla zdrowia bakterie osiadające na jej powłoce – wyjaśnia Krzysztof Kędzior. Znajdujące się w niej cząsteczki srebra działają przeciwgrzybicznie i znacznie ułatwiają uzyskanie optymalnych warunków higienicznych w pomieszczeniach narażonych na działanie mikroorganizmów. Do pomalowania sufitu w kuchni wybierzmy wersję Śnieżnobiałą (800M). Pozwoli ona cieszyć się nam idealnie białym, higienicznym sufitem.

Dekorując sufit w salonie lub sypialni możemy sięgnąć po Śnieżkę Vernissage. Oprócz pięknego, białego koloru charakteryzuje się ona wysoką wydajnością i łatwością aplikacji: nie chlapie podczas pracy, a nakładać możemy ją pędzlem, wałkiem lub metodą natryskową. Co ważne, w farbie zastosowano specjalną technologię optycznego maskowania refleksów świetlnych, poprzez niski stopień połysku. – Dzięki temu, tworzy antyrefleksyjne powłoki, które niwelują niedoskonałości podłoża. Światło padając na nie rozprasza się, przez co nie uwypukla nierówności, jak może mieć to miejsce w przypadku innych farb – przekonuje specjalista z FFiL Śnieżka SA. Produkt bardzo dobrze kryje malowane powierzchnie, a dodatkowo jest odporny na szorowanie i wielokrotne zmywanie.

Jeśli sufit był dokładnie wygładzony, zwykle nie potrzebuje maskowania ewentualnych skaz i słabych punktów. W takiej sytuacji możemy skorzystać z bardzo wydajnej – nawet do 16m2/l – Śnieżki Max Latex. Farba wykorzystuje technologię HI-DEF White System, opartą na odpowiednim połączeniu wyselekcjonowanych surowców. Doskonale kryje i daje śnieżnobiałe, trwałe powierzchnie. Dodatkowo ma bardzo niską zawartość LZO, czyli lotnych związków organicznych.

Wszystkie odcienie bieli

Biel to najjaśniejsza z barw, prawdziwa królowa kolorów. Kojarzy się z czystością i szlachetnością. Przynosi spokój, poprawia samopoczucie i redukuje stres. Wspaniale współgra z innymi kolorami. Pomalowany na biało sufit pomaga również wizualnie podwyższyć niskie pomieszczenia. Wrażenie to możemy dodatkowo spotęgować, jeśli tuż pod nim zostawimy szeroki na około 3-5 centymetrów pasek ściany w śnieżnobiałym kolorze. Biel nie musi jednak zawsze być tak jasna, jak czysty, świeży śnieg. Przy aranżacji naszych pomieszczeń lub sufitów warto skorzystać z całej gamy jej odcieni. Pomogą one wydobyć charakter pomieszczenia, dodać mu szyku i ponadczasowej elegancji. Decydując się na użycie bieli o różnych temperaturach sprawimy, że wnętrze będzie ciepłe i przytulne lub nowoczesne oraz niezwykle przestronne. Porcelanowa Biel (542), Anielskie Skrzydła (543) czy Szampańska Biel (546) z palety farb Śnieżka Satynowa, to tylko niektóre z bogatej gamy odcieni tej barwy. Dekorując sufit warto sięgnąć również po Majową Konwalię (173), którą możemy przełamać Dziką Orchideą (147) lub Lilią Wodną (148) z oferty Śnieżka Barwy Natury. Kreatywna zabawa odcieniami bieli da efekt w postaci niepowtarzalnych wnętrz, które będą odzwierciedleniem naszej natury.

 

Gładki, biały sufit jest idealnym dopełnieniem pięknie pomalowanych ścian. Pomaga wydobyć inne kolory oraz wizualnie powiększyć nawet małe pomieszczania. Warto więc optymalnie wykorzystać jego dekoracyjny potencjał. Na sufitach doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju podwieszenia, w których można zamontować punktowe oświetlenie czy też podświetlanie taśmami led. Świadomie posługując się światłem i różnymi odcieniami bieli na suficie, stworzymy zdumiewającą przestrzeń, pełną subtelnych akcentów o wyjątkowym charakterze.