Krok po kroku

Wybór materiału ściennego - ceramika czy beton komórkowy?

Każdy inwestor planujący budowę domu staje w końcu przed dylematem z czego budować. Jest to pytanie niezwykle istotne, ponieważ ściany zewnętrzne są nie tylko elementem konstrukcyjnym, ale również zabezpieczają budynek przed wpływami atmosferycznymi. Dostępna na rynku wielość materiałów i rozwiązań technologicznych nie ułatwia wyboru. Skupmy się na początek na porównaniu dwóch bardzo popularnych obecnie materiałów, czyli pustaku ceramicznym i betonie komórkowym, o które pyta na forum użytkownik AVO. Temat spotkał się z szerokim odzewem  forumowiczów, ale jak to zwykle bywa, opinie są podzielone i  każda ze stron ma swoje racje.


Ściany ceramiczne


Zacznijmy od  ceramiki poryzowanej, do której zaliczamy m.in. pustaki POROTHERM, POROTON czy KROTERM. Pustaki te charakteryzują się dużą wytrzymałością na ściskanie oraz dobrymi właściwości izolacyjnymi, dzięki czemu można z nich budować nawet ściany jednowarstwowe, bez konieczności wykonania ocieplenia z wełny mineralnej lub styropianu.

Użytkownik darkobb zastanawia się właśnie na wyborem pomiędzy ścianą ceramiczną jednowarstwową a dwuwarstwową. Współczesne normy cieplne dotyczące ścian jednowarstwowych określają współczynnik przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych nie większy niż 0,3 W/m2K. Zastosowanie np. pustaka ceramicznego POROTHERM  grubości 44cm daje nam współczynnik U=0,26 W/m2K, w przypadku pustaka o grubości 38 cm -współczynnik U=0,29 W/m2K. Warto pamiętać, że optymalne rezultaty cieplne osiąga się przy zastosowaniu odpowiednich zapraw murarskich i tynkarskich, proponowanych przez producentów  materiałów ściennych.

Podstawowe zalety  ściany jednowarstwowej to na pewno szybkość murowania i niższe koszty budowy.  Za słabszy punkt  tej metody uważa się konieczność zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy, ponieważ murowanie na cienkie spoiny wymaga dużej precyzji. Nieumiejętne wykonanie takich elementów jak nadproża, wieńce prowadzi do powstawania mostków termicznych. Warto również pamiętać o konieczności  wykonania szerszych fundamentów niż przy ścianie dwuwarstwowej. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na wykonanie ściany dwuwarstwowej, tak jak użytkownik hann64 - z Porothermu 25 P+W +  styropian 10 lub 12cm.

Ściana dwuwarstwowa jest możliwa do wykonania nawet przez mniej doświadczoną ekipę. Przy wykonywaniu ocieplenia można zastosować metodę lekką mokrą, polegającą  na mocowaniu do ściany płyt styropianowych na zaprawę klejową lub za pomocą specjalnych łączników lub metodą lekką suchą, która polega na mocowaniu wełny mineralnej na przytwierdzonym do ściany drewnianym ruszcie. Jak już wspomniano metoda ta jest łatwiejsza do wykonania, ale też bardziej czasochłonna. Właściwie ułożona warstwa ocieplenia eliminuje mostki termiczne, jakie mogą powstać przy murowaniu ścian. 

 

Ściany z betonu komórkowego


Ceramika jest niewątpliwie bardzo dobrym materiałem budowlanym, ale sporą konkurencją dla tej technologii jest beton komórkowy, który również posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne, ale jest łatwiejszy w obróbce.

Użytkownik Dekalog pisze: „Ja wybrałem gazobeton między innymi dlatego, że przy porównywalnych właściwościach izolujących mam dużo łatwiejsze możliwości wierceń pod zawieszenia szafek, montażu zabudowy szaf wnękowych itp. elementów wymagających związania się ze ścianą. Docenia się to dopiero kiedy już urządzamy dom.”. Bardzo dobre właściwości cieplne betonu komórkowego również umożliwiają budowanie ścian w systemie jednowarstwowym, jednak podobnie jak w przypadku ceramiki najpopularniejsze są ściany dwuwarstwowe.

Dla wielu inwestorów, tak jak dla użytkownika magres ważna w wyborze jest cena. Użytkownik wylicza, że skoro „1 beton komórkowy o wymiarach 60x24x24 kosztuje 7 zł za sztukę czyli 49 zł za metr kwadratowy ściany, do tego klej i robocizna (przy betonie komórkowym powinna być tańsza). W tej cenie kupimy naturalnie dostawę”.


Reasumując – nie można  jednoznacznie rozstrzygnąć, która z technologii jest lepsza.  Jedna i druga ma swoje plusy i minusy, które warto przeanalizować  i dostosować do swoich możliwości i potrzeb, tak jak użytkownik albinos2010, dla którego istotne jest rozstrzygnięcie, która technologia pozwoli na szybkie zakończenie budowy oraz spowoduje  jak najmniejsze straty czasowe i finansowe w procesie wykończenia budynku.

Zobacz więcej na forum: Najlepszy materiał na ściany?