Jeśli chcesz pisać wiadomości musisz się zalogować.
Wysłany: czw, 10 styczeń 2013 o godz. 13:17
Temat postu: Odp: System rekuperacji - czy warto?
"Oracz"
Pytanko: Jeśli dobrze zrozumiałem to filtry w nawiewie są montowane przy wylocie z nawiewnika czyli na samym końcu instalacji nawiewowej? Jęśli nie to jak?
Po drugie: Jak filtry są prane to w/g mnie nie zatrzymują one zarodników pleśni i grzybów a tym bardziej związków chemicznych pochodzących ze spalania wszystkiego co sie da z pobliskich działek... ale może mądrzejszy ode mnie ise odezwie.
Po trzecie: Wszędzie gdzie szukam (chyba, że źle wybieram linki) znajduję informacje o udziale w stratach jak jest wentylacja grawitacyjna w całkowitych stratach ciepła dla budynku ale nie znalazłem przykładu jaki to jest strumień ciepła albo inaczej ile energii elektrycznej idzie w tą stratę. Tutaj chodzi mi o jakieś przykłady rozwiązań gdzie wyliczono jak zmienia się zapotrzebowanie budynku lub też inny parametr energetyczny przed i po zastosowaniu rekuperacji.
Z tego co zrozumiałem walka jest o to aby odzyskać ciepło zurzytego powietrza które "uchodzi" przez wętylację grawitacyjną i jakoś potem tą energię wprowadzić do domu spowrotem. Najprostrzym rozwiązaniem w/g mnie był wymiennik ciepła powietrze/powietrze z tym, że trzeba było to ogrzane powietrze jaks dostarczyć do pomieszczeń i tu pojawiły się kanały a jak kanały to i filtry. Filtry natomiast generują dodatkowe opory przepływu więc czym dokładniejsze filtry tym większe opory przepływu (stąd ta moja wątpliwość o jakości powietrza dostarczanego do pomiezczeń).Tutaj chciałbym zapytać producentów rekuperatorów aby podali dane techniczne filtrów stosowanych w standardowych rozwiązaniach i tych bardziej wymagających (jeśli taki podział jest) oraz o info jak zmienia się zurzycie energi przez wentylatory przy stosowaniu róznych filtrach (jeśli takowe podziały filtrów są :) ) zakładająz oczywiście zachowanie standardów długościowych i przepływowych dla instalacji czerpnej i nawiewnej.
W sumie już bardziej przekonujące dla mnie było by "wysysanie" powietrza zurzytego poprzez kanały a nawiew czystego powietrza bezpośrednio z zewnątrz poprzez nawiewniki naścienne (lub też te nawiewniki nadokienne) umieszczone w każdym pomieszczeniu. i już mam wentylację mechaniczną, która zapewnia oczyszczanie powietrza w domu. Jedynie co pozostaje to spowodować teraz aby ciepło które już zebrałem w jedno miejsce pochodzące z podgrzanego i zurzytego powietrza jakoś odzyskaż i wykożystać. Dzisiaj wpadłem na trop: http://www.eurosenergy.com/pl/produkty/pompy-ciepla/euros-aqua/ . Mam oczywiście wątpliwości co do zasadności stosowania takiej pompy do chodzenia pomieszczeń (bo nadmuchujemy zurzyte powietrze) ale jeśli chodzi o podgrzewanie ciepłej wody urzytkowej to wydaje się być całkiem całkiem niezłym pomysłem.
Pozostaje sprawdzić cene takowego urządzenia i minimalnej instalacji do "zbierania" powietrza zurzytego (na razie wysłałem zapytanie do tej firmy, pewnie istnieja też inne ale akurat na niż natknałem sę jako pierwszą).
Swoją drogą będę w Wojewódzkim funduszu ochrony środowiska i podpytam czy podlega takowe cosik dofinansowaniu jako "pompa ciepła".
pozdro